gяυρ нєρѕι¢ιℓєя ƒαη кℓυвυ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaAnasayfa  GaleriGaleri  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

Lensinize gözünüz gibi bakmalısınız

3 posters
YazarMesaj
i!SeLiN!i
¢ємяє¢ι ¢σ-α∂мιη
i!SeLiN!i

Lensinize gözünüz gibi bakmalısınız Empty
MesajKonu: Lensinize gözünüz gibi bakmalısınız   Lensinize gözünüz gibi bakmalısınız Icon_minitimeCuma Ekim 10, 2008 7:35 pm

Kontakt lensler görme bozukluklarının çoğunda mükemmel düzelme sağlaması ve kullanımlarındaki rahatlıktan dolayı pek çok kişi tarafından gözlük takmaya tercih edilmektedir.

Bundan yıllar öncesine gittim, kontakt lenslerle ilgili bu yazıyı göz doktorumuz Erdem Öztürk’ten alırken. Daha İntermed’in ilk kurulduğu aylardayız. Arkadaşım Dr. Cengiz Babacan’ın eşi Zeynep Babacan bana asistanlık yapıyor ve canı çıkıyor zavallının, yeni açılmış bir yerde her yere darmadağın yetişmeye çalışan benim gibi birini toparlamaktan. Zeynep o zamanlar lens takıyor. Bir sabah erkenden Zeynep geldi, ağlamaklı, “Sağ gözüm iyi görmüyor, lensimi taktım ama bir acaiplik var” dedi. Hep beraber baktık, sol gözünde lens var, sağ gözünde lens yok. “Zeynep, lensini takmamışsın” dedik. “Yok canım sabah aynanın karşısında taktım hem de, demek yolda düştü” dedi. “Zeynep lens düşer mi durup dururken gözden” desek de inandıramadık. Bütün gün her yerde lens aradık durduk. Akşam bir telefon, “Lensimi buldum” diye gülmekten güçlükle konuşan Zeynep, akşam eve gidince lensini banyodaki aynada yapışık bulmuş, işe yetişeceğim diye uyku sersemi lensini aceleden sağ gözü yerine, aynadaki görüntüsüne takmış meğerse.

Bu yıllar öncesinin hatırasını yaşayarak, göz doktoru Dr. Erdem Öztürk hanımın o sempatik ve neşeli haliyle kontakt lensler hakkında anlattıklarını sizlere iletiyorum:
Kontakt lensler görme bozukluklarının çoğunda mükemmel düzelme sağlaması ve kullanımlarındaki rahatlıktan dolayı pek çok kişi tarafından gözlük takmaya tercih edilmektedir. Fakat kontakt lens kullanımı temizleme ve saklama kurallarına uyulmadığında risk oluşturabilmektedir. Kontakt lenslere bağlı oluşacak göz hasarlarından ve enfeksiyonlarından kaçınmak için uyulması gereken dezenfeksiyon, saklama ve kulanım yöntemleri vardır.

Kontakt lens kullanımı gözün önündeki saydam tabakanın (kornea) enfeksiyon riskini artırmaktadır. Bu kaçınılmaz ilave bir risktir zira bütün kontakt lens tipleri korneaya ulaşan oksijen miktarını azaltır. Korneadaki oksijen miktarının azalması enfeksiyonu teşvik edebilir. Korneaya giden oksijenin azalması lenslerin iyi temizlenmesini aha da önemli kılar. İşte bununla ilgili bazı püf noktalar:

Çok amaçlı kontakt lens solüsyonlarını özenle kullanın. Temizlik, dezen-feksiyon, saklama işlemlerini kombine eden bu solüsyonların kullanımı rahattır.

Gün boyunca takılan ve yatarken çıkarılan kontakt lensleri tercih edin zira lensin gözde kalma süresi uzadıkça enfeksiyon olasılığı artmaktadır.

Kontakt lenslerinize dokunmadan önce ellerinizi iyice yıkayın, durulayın ve kurutun.

Lenslerinizin bakımı için göz doktorunuzun talimatlarına kesinlikle uyun. Kullanılan lens bakım ürününün, taktığınız lensin tipine uygun olmasına dikkat edin.

Kontakt lensleri önerilen sürelerde değiştirmek gerekir. Eğer lenslerinizden biri ya da ikisi değiştirme süresi dolmadan rahatsızlık vermeye başlamışsa bunları takmamak gerekir. Bu lensler kontrol ettirilmeli veya yenisi ile değiştirilmelidir.

Kontakt lens tipleri
Genel olarak iki ana gruba ayrılırlar: Yumuşak kontakt lensler ve gaz -geçirgen kontakt lensler.

Yumuşak kontakt lensler ince ve jöleye benzer, gözünüzün biçimine uyar. Gaz geçirgen kontakt lenslerden daha esnek oldukları için takılmaları ve alışılması daha kolaydır.

Yumuşak lenslerin şu anda en yaygın kullanım alanı bulan tipi aylık atılabilir (disposable) olan lenslerdir. Bu lensler günlük kullanım için üretilmiştir. Sabah takılıp akşam çıkartılır. Akşamları temizleme ve bakımı yapılmalıdır. Bir ay sonunda lens atılır ve yeni bir çift lens kullanılmaya başlanır.

Disposable lenslerin günlük kullanılanları da vardır. Bunlar her gün değiştirilir. Temizlik ve bakım gerektirmez.

Yumuşak lenslerin bir tipi de uzun süreli takılan kontakt lenslerdir. Bu lensler uykuda bile korneaya yeterli oksijen sağlayacak şekilde üretildiklerinden, bir aya kadar çıkarmadan takılabilirler.

Gaz geçirgen kontakt lensler ise kornea düzensizliğine bağlı bir bulanık görme tipi olan astigmatizma dahil birçok görme sorununu düzeltirler. Gaz geçirgen lensler için kısa bir uyum dönemi gerekir. Bakımları kolaydır ve yumuşak lenslerden daha dayanıklıdırlar ve enfeksiyon riski daha azdır. Ortalama iki - üç yıl dayanırlar.

Kontakt lens kullanmak istiyorsanız size uygun lense bir göz doktoru ile birlikte karar vermeniz gerekir. Görmedeki değişimlerin izlenmesi için düzenli takip önemlidir. Düzenli kontakt lens kullanan biri iseniz doktorunuzun kontakt lens değerlendirmesi ve göz muayenesi için her yıl sizi görmeli. Kontakt lens kullanırken bir göz sorunu olursa derhal göz doktorunuza başvurmanız gerekir.

Kaynak: Milliyet
http://hepsi.forumo.biz
AnGeL_YaSeMiN
ѕρєя нєρѕι¢ι
ѕρєя нєρѕι¢ι
AnGeL_YaSeMiN

MesajKonu: Geri: Lensinize gözünüz gibi bakmalısınız   Lensinize gözünüz gibi bakmalısınız Icon_minitimeCuma Ara. 05, 2008 5:44 pm

kesinlikle'!
-MeRwE-
єяєη¢ι α∂мιη
єяєη¢ι α∂мιη
-MeRwE-

MesajKonu: Geri: Lensinize gözünüz gibi bakmalısınız   Lensinize gözünüz gibi bakmalısınız Icon_minitimeCuma Ara. 05, 2008 10:56 pm

sağol cnım ben bunları kuzenime okutayım

Lensinize gözünüz gibi bakmalısınız
1 sayfadaki 1 sayfası